Документальні виставки on-line

60-років по війні

З нових надходжень Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. С. Пшеничного
"Архів колишнього військового фотокореспондента О. П. Дмитрієва"


1. Радянські артилеристи ведуть бій на одній з вулиць м. Берліна. Квітень 1945 р.
З фондів ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-230778
2. Екіпаж радянського танка Т-34 біля колони Перемоги в Тіргартенпарку в м. Берліні. 1 травня 1945 р.
З фондів ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-230854
3. Радянська регулювальниця Соловйова Наталія на перехресті біля пам'ятника Бісмарку в м. Берліні. Травень 1945 р.
З фондів ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-230856
4. Радянські офіцери фотографуються біля стін повергнутого рейхстагу в м. Берліні. 8-9 травня 1945 р.
З фондів ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-230911
5. Радянські солдати святкують День Перемоги на одній з вулиць м. Берліна. 9 травня 1945 р.
З фондів ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-230915
6. Радянські солдати і офіцери слухають на вулиці м. Берліна зведення радянського інформбюро про закінчення війни та підписання Акта про беззастережну капітуляцію збройних сил Німеччини. м. Берлін, 9 травня 1945 р.
З фондів ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-230917
7. Парад Перемоги радянських військ на Замковій площі в м. Берліні. 9 травня 1945 р.
З фондів ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-230925
8. Колона радянських солдат на автотрасі Дрезден - Берлін по дорозі до м. Берліна. Справа - колона німецьких військовополонених.
З фондів ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-230958
9. Група радянських офіцерів під час дозвілля в перерві між боями. 1943-1945 рр.
З фондів ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-230960
10. Маршал Радянського Союзу Жуков Г.К. (сидить в центрі) підписує Акт про беззастережну капітуляцію збройних сил Німеччини. м. Берлін, 9 травня 1945 р.
З фондів ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-231086
11. Мітинг на честь відкриття пам'ятника героям штурму Берліна в парку Тіргартен. м. Берлін, 11 листопада 1945 р.
З фондів ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-231160

Земний уклін Вам, ветерани!

До 60-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років, ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного проводить пошукову роботу з виявлення фотодокументів даної тематики.

В фондах архіву зберігається понад 6 тисяч фотодокументів періоду Великої Вітчизняної війни з фотоархівів колишніх військових фотокореспондентів Лішка К. І., Давидзона Я. Б., Орлянкіна В. І., Юдіна В. П. тощо.

В минулому році прийнято на державне зберігання, проведено експертизу цінності і описано більше 1000 одиниць зберігання фотодокументів колишнього військового фотокореспондента Дмитрієва О. П., переданих до архіву його донькою Сливкою Т. О.

Олександр Павлович Дмитрієв був призваний на строкову службу перед початком Великої Вітчизняної війни. Був лінійним стрілком, розвідником, а в кінці 1941 року його зарахували фотокореспондентом газети 6-ї армії. В 1943 році він був переведений в газету 16-ї повітряної армії, в складі якої дійшов до Берліна.

Звичайно, вогненні героїчні роки Великої Вітчизняної відходять в історію, залишаючись лише в спогадах та неспокійних снах наших сивочолих ветеранів. Виросло кілька поколінь людей під мирним небом. Саме для них важливо побачити у всій достовірності та історичній правдивості картину війни: подвиги і поразки, згарища і руїни, біль і жах смерті та радість довгожданої вистражданої Перемоги.

Цю дорогоцінну можливість дають нам бійці, озброєні фотоапаратом, які створили неповторний фотолітопис Великої Вітчизняної війни. Бойовим призначенням фотооб'єктива було не стріляти, тобто не знищувати, а навпаки зберегти для нащадків факти подій і подвигів.

На жаль, Дмитрієву О. П. вдалось зберегти не весь свій архів. Однак наші фонди поповнились новими унікальними фотодокументами: Сталінградська битва і битва на Курсько-Орловській дузі, бойовий шлях 16-ї повітряної армії на території Білорусії, Польщі та Німеччини. Широко представлені останні дні війни на вулицях Берліна і нарешті ... довгоочікувана, радісна і водночас гірка від численних втрат Перемога. Більше 100 фотознімків відтворюють день підписання Акта про беззастережну капітуляцію збройних сил Німеччини в Карлсхорсті. І як завершальний акорд війни - це відкриття пам'ятника героям штурму Берліна в Тіргартені 11 листопада 1945 року.

Збирання фотодокументів з історії Великої Вітчизняної війни триває. Просимо усіх, хто має ці фотодокументи, насамперед, сім'ї колишніх військових фотокореспондентів та ветеранів Великої Вітчизняної війни, відгукнутися на наше прохання про передавання фотодокументів на постійне зберігання до архіву.

На початок
На початок