Георгій Папакін
Державний комітет архівів України
Чорнобильська катастрофа, яка стала жорстоким випробуванням не лише для України, залишила глибокий слід в історичних джерелах. Нині, 20 років потому, можна констатувати, що історія Чорнобиля задокументована всебічно, але до суспільно-наукового обігу досі ввійшла лише незначна частина цих джерел.
Тому є кілька пояснень, що випливають з наявних джерелознавчих проблем.
Перша проблема полягає в тому, що значна частина історичних вже документи була засекречена, і лише сьогодні, приміром, розтаємнені документи з відомостями про катастрофу, складені КҐБ УРСР.
Не будемо зараз казати про той дуже великий джерельний комплекс, який перебуває нині за межами України: архіви ЦК КПРС, Верховної Ради та Ради Міністрів СРСР, КҐБ та інших союзних відомств. Нині вони практично закриті для українського дослідника.
Але інша проблема була у тому, що весь масив документів виявився настільки значним, що одразу після катастрофи його неможливо було просто осягнути.
Тут ми спробуємо назвати лише основні видові категорії таких джерел.
Насамперед, партійно-урядові акти, довідки та інформації, які надходили до ЦК КПУ, Верховної Ради й Ради Міністрів УРСР та виходили від них - за часів будівництва ЧАЕС, у період самої катастрофи і під час спроб подолати її.
Друга група - так би мовити, міністерського, відомчого рівня, серед якої надзвичайно важливою є документація МЗС, Мінбуду, а особливо Мінфіну як головної установи, через яку проходили всі кошти на будівництво, а потім на ліквідацію наслідків аварії.
Зовсім інша категорія джерел походять з Державного архіву СБУ - це інформації, довідки оперативного характеру, що свого часу аж ніяк не були розраховані на оприлюднення, а тому містили значно об'єктивніші відомості, ніж інші партійно-урядові документи.
Нарешті - фотолітопис Чорнобильської трагедії, який вже 20 років накопичується в Центральному державному кінофотофоноархіві України ім. Г. С. Пшеничного завдяки наполегливій праці архівістів з численними фотожурналістами, аматорами та звичайними самовидцями цих подій.
У документальному проекті "Чорнобиль: 20 років потому" ми спробували представити певну частину названих документів; але очевидно, що корпусне видання всіх джерел Чорнобильської тематики - мультімедійний проект, задуманий Держкомархівом України - потребує свого втілення.
Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу
Copyright © 2024 - Державна архівна служба України
Всі права застережені
Вебмайстер: webmaster@arch.gov.ua