4 червня 2007 р.
За повідомленням газети "Сегодня", до Росії з США буде повернено 85 архівних документів, викрадених з Державного військового архіву у Москві, які згодом було виставлено на аукціоні. Серед документів - папери за підписами Льва Троцького, лист Петра І та указ Ніколая ІІ.
Детальніше:
газета "Сегодня"
травень 2007 р.
Ціна кожного листа сягала 1,8-2,2 тис. євро. На аукціоні було також виставлено зошит М. Ломоносова, листи Мопасана, Генріха IV та мадам де Помпадур.
Детальніше:
www.korrespondent.net
квітень 2007 р.
У квітні 2007 р. у газеті "The Philadelphia Inquirer" з'явилося повідомлення про викрадення з Національного архіву США 164 документів періоду Громадянської війни у США. Деннінг Мактаг, 40-річний стажер Національного архіву США, викрав 164 документа періоду Громадянської війни в США з метою їх подальшого продажу на Інтернет-аукціоні eBay. Ціна викрадених документів складає 30 тис. доларів; їхнє документальне значення, на думку істориків, - БЕЗЦІННЕ!
Детальніше:
Guilty Plea in Thefts on Historic Scale // The Philadelphia Inquirer. – April 5, 2007.
серпень 2006 р.
На аукціоні Christie's, а також на російському антикварному ринку виявлено 274 роботи Якова Чернихова – малюнки видатного авангардиста з колекції Російського державного архіву літератури та мистецтва
Детальніше:
www.rg.ru/2006/08/09/rgali-krazha.html
квітень 2006 р.
Продаж колекції з 400 листів німецької польової пошти (Feldpost) часів Другої світової війни колекціонером із Запоріжжя
на інтернет-аукціоні http://auction-su.com/
Фото документа
Держкомархівом надані відповідні доручення щодо з'ясування походження колекції.
Продаж "анкети Ілліча" (власноручна анкета делегата партконференції В. Леніна 1921 р.) колекціонером з Казахстану
на інтернет-аукціоні http://www.antikwariat.ru/
Фото документа
Держкомархівом поінформовано російських колег.
Продаж документа за підписом Олександра І колекціонером з Архангельська
на інтернет-аукціоні http://www.antikwariat.ru/
Фото документа
Держкомархівом поінформовано російських колег.
Продаж особової справи Героя Радянського Союзу підполковника Радянської Армії Івана Кіпотя
на інтернет-аукціоні http://auction-su.com/
Фото документа
Справа, ймовірно, походить з Центрального архіву Міністерства оборони РФ. Держкомархівом поінформовано російських колег.
Продаж особової справи Героя Радянського Союзу полковника Радянської Армії
на інтернет-аукціоні http://auction-su.com/
Фото документа
Ймовірно, справа також походить з Центрального архіву Міністерства оборони РФ. Держкомархівом поінформовано російських колег. Паралельно експертиза проводиться в Україні.
лютий 2006 р.
Прес-реліз Державного комітету архівів України від 22 лютого 2006 р.
Наказ Держкомархіву № 20 від 22 лютого 2006 р. "Про проведення перевіряння наявності архівних документів у зв'язку з виявленням оригіналів документів на Інтернет-аукціонах"
Перші результати ідентифікації:
27 лютого 2006 р.
Док. № 5. Державний архів Запорізької області ідентифікував діловодну копію (відпуск) листа за підписом секретаря Запорізького обкому Компартії Леоніда Брежнєва до секретаря ЦК КП(б)У Л. Кагановича від 18.10.1947 p. (ф. П–102, Запорізький обком Компартії України, оп. 2, спр. 640, арк. 112), оригінал якого виставлено на продаж в "Історії на продаж". Відпуск засвідчено підписом Л. Брежнєва.
Пошуки документа у ЦДАГО України тривають.
Порівняти з оригіналом листа, виставленим на продаж
Док. № 6. У ЦДАГО України виявлено відпуск листа за підписом Голови Ради Міністрів УРСР М. Хрущова та Секретаря ЦК КП(б)У Д. Коротченка від 23.11.1947 за № 113/703, надісланого на дві адреси до Дніпропетровська: до oблвиконкому та до oбкому КП(б)У (ф. 1, оп. 23, спр. 4038, арк. 425). Документ походить з діловодства ЦК КП(б)У (ідентичний за змістом, але не тотожній за друком примірник).
Відпуск саме того документа, оригінал якого виставлено на продаж, має зберігатися у діловодстві Ради Міністрів УРСР.
Порівняти з оригіналом листа, виставленим на продаж
Док. № 7. У ЦДАГО України виявлено також відпуск листа за підписом тих самих осіб від 25.11.1947 за № 113/713, надісланого на дві адреси в Кіровограді: до oблвиконкому та oбкому КП(б)У. Документ також походить з діловодства ЦК КП(б)У і не є тотожним виставленому на продаж (ф. 1, оп. 23, спр. 4038, арк. 412–413).
Відпуск розшукуваного документа також має зберігатися у діловодстві Ради Міністрів УРСР.
Порівняти з оригіналом листа, виставленим на продаж
Ідентифікація документів в українських архівах. Фонди адресантів та адресатів за місцем їх постійного зберігання:
2 червня 2006 р.
Загальний висновок. Документи №№ 5, 6, 7 кінця 1947 створення, виставлені в оригіналах на продаж на сайті американського аукціону "History for Sale" (аукц. № 264499, 258501) за ознакою походження є/мали бути складовими діловодних фондів відповідних владних партійно-радянських структур УРСР, однак результат проведеного пошуку безумовно можна кваліфікувати як документальне підтвердження того, що на постійне зберігання в складі архівних фондів цих утворювачів зазначені документи не надходили.
Вірогідно: виходячи з наявних ознак вилучення документів з сформованих справ, очевидно, що факт вилучення мав місце на етапах діловодного чи тимчасового архівного зберігання - до моменту передання на постійне зберігання до державних архівів. З високим ступенем ймовірності можна припустити, що вилучення було здійснено безпосередньо або опосередковано ключовими фігурантами з долученням до складу інших фондів (чи й власних архівів), свого часу вивезених з території УРСР, і що подальша міграція документів відбувалася за межами України.
грудень 2005 р.
На аукціоні Сотбіс (Велика Британія) відбулася продажа грамоти Катерини ІІ князю Безбородько про жалування йому чину (1790). На думку архівістів, цей документ міг потрапити на аукціон з українських архівів
Коментар Г. В. Папакіна, начальника відділу інформації, використання НАФ та міжнародного співробітництва Держкомархіву України:
"За результатами проведеної експертизи, згаданий документ не перебував на зберіганні у державних архівах України. Документи фамільного фонду Безбородьків, зокрема, князя О. А. Безбородька, перебували наприкінці XIX - початку XX ст. у складі приватних архівів Кочубеїв (Диканька та Ярославець), Попових (Решетилівка), О. І. Мусіна-Пушкіна (Стольне), Милорадовичів (Любеч) і могли потрапити за кордон після 1917 року."
Дивіться також: Українська еліта: реконструкція фамільних архівів
вересень 2000 р.
У липні в Інтернеті були відомості з пропозиціями німецької фірми "Kote-Autographs" (www.kotte-autographs.com) щодо продажу оригіналів архівних документів, серед пропозицій, зокрема, такі:
Наказ військам Київського особливого військового округу (КОВО) з особового складу № 01998 від 7 червня 1940 р. за підписами командуючого військами генерала армії Г. К. Жукова, начальника штаба генерал-лейтенанта М. Ф. Ватутіна, члена Військової ради комісара ІІ рангу Борисова (стартова ціна $149,0; виставлений 30.06.2000); |
|
Наказ військам КОВО з особового складу № 02097 від 1 липня 1940 р. за підписами командуючого військами генерала армії Г. К. Жукова, начальника штаба генерал-лейтенанта М. Ф. Ватутіна, члена Військової ради комісара ІІ рангу Борисова (стартова ціна $125,0; виставлений 05.07.2000); |
|
Наказ військам КОВО з особового складу № 02802 від 16 вересня 1940 р. за підписами командуючого військами генерала армії Г. К. Жукова, начальника штаба генерал-лейтенанта М. А. Пуркаєва, члена Військової ради комісара ІІ рангу Борисова (стартова ціна $ 60,0; виставлений 02.07.2000); |
|
Наказ Ставки Верховного Головнокомандування Червоної Армії № 0912 від 29 листопада 1942 р. про призначення генерал-лейтенанта Р. Я. Малиновського командуючим військами 2-ї гвардійської армії (рукописний примірник, складений, вірогідно, начальником Генерального штабу А. М. Василевським і підписаний Й. В. Сталіним). |
На запит Держкомархіву України щодо походження документів була отримана відповідь, що ці дані можуть бути розголошені лише тому, хто вже придбає їх через аукціон.
Про факт продажу через Інтернет-аукціон (www.ebay.com) документів, що ймовірно були власністю Державного архівного фонду Російської Федерації, було повідомлено російських колег. Розслідування, проведене Федеральною архівною службою РФ, підтвердило попередню версію: документи були викрадені з одного з центральних архівів у Москві.
Російські колеги висловили подяку українській стороні за надану інформацію. Держкомархів України та Федеральна архівна служба РФ домовилися про координацію діяльності щодо пошуку по сайтах Інтернету відомостей про продаж через аукціони незаконно вилучених документів НАФ України та ДАФ РФ.
Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу
Copyright © 2024 - Державна архівна служба України
Всі права застережені
Вебмайстер: webmaster@arch.gov.ua