Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


У своєму вітальному слові Голова Державної архівної служби України Тетяна Баранова подякувала організаторам виставки, литовським колегам-архівістам, насамперед Головному архівісту Литви Рамоюсу Крауялісу та директору Каунаського державного регіонального архіву Гінтарасу Дручкусу, керівництву Військового музею ім. Вітовта Великого.
Вона відзначила, що міжнародна архівна комунікація, обмін досвідом, реалізація спільних проектів й надалі буде важливою складовою загальноєвропейського співробітництва в гуманітарній та культурних сферах. Про це свідчить кількість учасників, яких об"єднав цей міжнародний виставковий проект, до експозиції якого увійшли документи з національних архівних фондів Білорусі, Грузії, Естонії, Латвії, Литви, Німеччини, Польщі, України та Фінляндії.
Сто років тому в Європі закінчилася війна, яка стала першою в історії Світовою, і яка, як зауважила Голова Державної архівної служби України, призвела до серйозних політичних, економічних і територіальних змін, насамперед у Європі, стала переломним етепом світової історії, визначивши, по суті, подальший розвиток людської цивілізації.На українських землях розпочався складний, багатий за формами та динамікою розвитку процес українського визвольного руху за утвердження української державності.
За часів Української революції 1917-1921 років було проголошено незалежність України, продемонстровано можливість цивілізованого демократичного збирання територій в єдину суверенну державу.
Всі ці події відображено в документах, які, незважаючи на лихоліття воєн, соціальні потрясіння, ідеологічні обмеження радянського часу, зберегли українські архіви.
Голова Державною архівної служби України наголосила, що українські архівісти із задоволенням презентують на міжнародній виставці невеличку частину різнопланових, але дуже важливих для українського народу 100-літніх архівних документів із фондів Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України та фото- і відеодокументів із фондів Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного.
Документи Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України засвідчують знакові події на шляху України до незалежності у ХХ ст. Зокрема, національні та державотворчі аспекти Української революції відображено у першій відозві Української Центральної Ради 22 березня 1917 р., документах Всеукраїнського національного конгресу, IV Універсалі Української Центральної Ради; визнання Української Народної Республіки суб'єктом міжнародного права зафіксовано Брестським мирним договором 9 лютого 1918 р.; прагнення українських земель до об`єднання в єдину соборну незалежну державу засвідчує Універсал Директорії Української Народної Республіки про злуку з Західноукраїнською Народною Республікою 22 січня 1919 р. Демонструємо також свідчення військової звитяги борців за незалежну соборну Україну, символіку, грошові знаки.
Фотодокументи Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С.Пшеничного дають змогу побачити «зупинені миттєвості» Української революції, знімки «головних дійових осіб» тих історичних подій.
Під час виступу Голова Державної архівної служби України Тетяна Баранова наголосила на тому, що учасники церемонії відкриття міжнародної виставки фото- та архівних документів "Кінець Першої світової війни: рішучий поворот до сучасної Європи" також мали змогу перед початком церемонії проглянути документальну хроніку тих часів із фондів Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С.Пшеничного.


На початок
На початок