Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


Комплекс документів, пов’язаних з аварією на Чорнобильській АЕС, всебічно відбиває причини, перебіг та наслідки аварії – найбільшої техногенної катастрофи ХХ століття. Чимало документів щодо розвитку атомної енергетики, будівництва атомних електростанцій, вибуху на ЧАЕС 26 квітня 1986 р., реакції влади на аварію, радіаційного забруднення територій створювалися в умовах радянської системи та мали різні грифи секретності. Зняття цих грифів в незалежній Україні щороку розширює джерельну базу дослідження Чорнобильської катастрофи.

У комунікативному заході взяли участь: Колесніченко-Братунь Наталія Ростиславівна, керівник секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності; Грабчак Кирило Костянтинович, головний консультант секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності; Школьна Вікторія Олександрівна, головний консультант секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; Назаренко Дмитро Юрійович, заступник голови Київської обласної державної адміністрації; Кириленко Вадим Вікторович, перший заступник Генерального директора Національного заповідника «Софія Київська»; Кріпченко Віктор Іванович, лауреат Державної премії СРСР, Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, головний оператор документального фільму «Хроніка важких тижнів» (1986 р.); Химич Анатолій Олександрович, член Національної спілки кінематографістів України, головний оператор документального фільму «Хроніка важких тижнів» (1986 р.); відповідальні працівники Міністерства юстиції України, Міністерства культури України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної архівної служби України, Київської обласної ради; представники дипломатичного корпусу, керівники інститутів системи НАН України, директори та співробітники державних архівів, представники громадськості та ЗМІ.

У заході також взяли участь Воронецька Валерія Миколаївна, дружина Шевченка Володимира Микитовича – режисера-документаліста і кінооператора, Заслуженого діяча мистецтв України, лауреата Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка, Державної премії СРСР, режисера документального фільму «Хроніка важких тижнів» (1986 р.) та Таранченко Віталія Михайлівна, дружина Таранченка Володимира Васильовича – лауреата Державної премії СРСР, Заслуженого артиста України, кавалера ордена «За заслуги» III ступеня, головного оператора документального фільму «Хроніка важких тижнів» (1986 р.).

Під час комунікативного заходу Посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України, заступник Голови Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Сергій Рева вручив Голові Державної архівної служби України Тетяні Барановій сертифікат про включення української номінації до документальної спадщини світу.

Документи Національного архівного фонду включено до Міжнародного реєстру програми ЮНЕСКО «Пам'ять світу». «Це - визначна подія для всіх архівістів України, шлях до якої був дуже довгим», ̶ сказала під час виступу на церемонії вручення сертифіката Тетяна Баранова.

Вона звернула увагу гостей комунікативного заходу, що у 2016 році Державна архівна служба України за допомоги та безпосередньої участі Національної комісії України у справах ЮНЕСКО подала національну заявку щодо включення документальної спадщини, пов’язаної з аварією на Чорнобильській АЕС, до Реєстру «Пам’ять світу» ЮНЕСКО на 2016–2017 роки.

Національна заявка Укрдержархіву була підтримана Інститутом історії України НАН України, Інститутом української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, Департаментом з архівів та діловодства Міністерства юстиції Республіки Білорусь, Національним архівом та Національною бібліотекою Латвійської Республіки та Генеральною дирекцією державних архівів Республіки Польща.

Тетяна Баранова зазначила, що включення української номінації «Документальна спадщина, пов’язана з аварією на Чорнобильській АЕС» до Міжнародного реєстру програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу» сприятиме проведенню робіт з оцифрування вказаного документального масиву з метою його максимального удоступнення та забезпечення надійного зберігання, створення відповідного електронного ресурсу з подальшим розміщенням на офіційному веб-порталі Укрдержархіву «Архіви України».

У рамках заходу відбулося експонування тематичної виставки архівних документів, пов’язаних з аварією на Чорнобильській АЕС. Чорнобильська катастрофа, яка стала жорстоким випробуванням не лише для України, залишила глибокий слід в історичних джерелах. Загальний обсяг документального комплексу близько 3000 документів і продовжує поповнюватися.

В експозиції виставки були представлені архівні документи, що відображають перебіг катастрофи на Чорнобильській АЕС та її наслідки, містять відомості про радіаційний рівень та дозові навантаження, морально-психологічний стан населення, заходи влади із розселення, працевлаштування, медичного і побутового обслуговування громадян, евакуйованих із зони ЧАЕС тощо.

Вперше увазі широкого загалу були представлені оригінали унікальних документів із фондів Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, Державного архіву Київської області.

Особливу увагу під час огляду виставки гості комунікативного заходу звернули на документи Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, що пов’язані з аварією на ЧАЕС за 1986–1990 роки та які були розсекречені у 2017 році.

У рамках заходу відбувся перегляд відеосюжету, підготовленого Центральним державним кінофотофоноархівом України ім. Г. С. Пшеничного на основі кінофільму «Чорнобиль. Хроніка важких тижнів» 1986 року, студії «Укркінохроніка», режисера В. М. Шевченка.

Також Тетяна Баранова вручила копії сертифікату про включення української номінації «Документальна спадщина, пов’язана з аварією на Чорнобильській АЕС», до міжнародного реєстру програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу»:
Центральному державному архіву вищих органів влади та управління України;
Центральному державному архіву громадських об’єднань України;
Центральному державному кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного;
Центральному державному архіву-музею літератури і мистецтва України;
Державному архіву Київської області;
Галузевому державному архіву Міністерства оборони України;
Галузевому державному архіву Служби безпеки України;
Галузевому державному архіву Міністерства внутрішніх справ України.

Гармонійним доповненням комунікативного заходу став виступ квартету «Академія» Київської обласної ради.
На початок
На початок