Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


Виставку відкрив директор держархіву області, кандидат історичних наук Федір Полянський. У відкритті виставки взяли участь: секретар Тернопільської міської ради Віктор Шумада, доктор історичних наук, професор Іван Зуляк, директор інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат історичних наук Олександр Петровський, член Тернопільської обласної організації Всеукраїнського товариства політв'язнів і репресованих Ігор Олещук, Голова ТОО ВГО «Спілка офіцерів України» Олександр Варакута, декан історичного факультету ТНПУ ім. В. Гнатюка, кандидат історичних наук, доцент Володимир Місько, кандидат історичних наук, доцент Володимир Окаринський, кандидат історичних наук Сергій Волянюк.
З експозицією виставки присутніх ознайомила головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Оксана Сулима.
В основі виставки документи Тернопільської обласної комісії по обліку збитків нанесених нацистськими загарбниками на території області. У першому розділі виставки представлені акти, відомості про збитки нанесені нацистськими загарбниками на території області громадянам і їх власному майну, підприємствам, установам, культовим спорудам у 1941-1945 роках.  За підсумками розслідування Тернопільською обласною комісією встановлено, що нацистами було розстріляно 190 979 осіб, з них 180 472 осіб мирного населення, 5 486 бійців і командирів Червоної Армії, 1 000 чоловік полонених італійців. Вичерпних даних про національність розстріляних громадян немає, проте з різних джерел відомо, що розстрілювали в основному єврейське населення. Найбільше розстріли проводилися у Петриківському та Янівському лісах біля Тернополя – понад 28 тисяч осіб. На околиці міста в кінці вулиці Дубовецької був концтабір для радянських військовополонених, які були розстріляні, а на їх місце привезли полонених італійців. В м. Кременець місцем масових розстрілів служив тир на околиці міста, тут загинуло 13 тисяч осіб. В м. Чорткові місцем масових розстрілів була в’язниця і кладовище на околиці міста, де розстріляли 13 тисяч осіб. Документи про ці злочини, а також списки розстріляних громадян та світлини, що засвідчують звірства нацистів проти населення у м. Кременець представлені у другому розділі виставки. Нацистськими окупантами в 1943-1944 роках були спалені с. Молотків та с. Осники Лановецького району, с. Шпиколоси Кременецького району, с. Стара Гута та с. Стіжок Шумського району, с. Стара Ягільниця Чортківського району, с. Великий Ходачків Козівського району. У цих селах під час каральних акцій загинуло 1517 чоловік. Найжахливіша трагедія сталася у с. Молотків Лановецького району 29 квітня 1943 року. Карателями було спалено 255 дворів, у вогні і від куль загинуло 617 мирних жителів села.Поіменні списки жертв молотківської трагедії, спогади очевидців та матеріали про меморіальний комплекс, який був відкритий 8 травня 1985 року у селі, представлені в експозиції виставки.
Вивезення на примусові роботи до Німеччини і пограбування населення, можна розцінити як планову акцію ворога, розраховану на фізичне винищення українського народу. Списки осіб, які були вивезені на примусові роботи, опитувальні листи громадян, які повернулися із неволі висвітлюють ще одну сторінку трагедії народу та експонуються на виставці. Разом із звільненням території області від німецьких загарбників розпочався призов чоловічого населення в ряди Червоної Армії. Станом на 25 червня 1944 року у визволених районах області було мобілізовано 129062 чоловіки. Багато із них загинуло на полі бою, померло у концтаборах, пропало безвісти. Тернопільською обласною редакційною колегією «Книга пам’яті України» зібрано в картотеки і занесено відомості про втрати із числа мобілізованих до армії, які становлять близько 74000 чоловік. Ці списки опубліковані у «Книзі пам’яті», яка представлена в експозиції виставки.
На виставці також експонуються надані військовими комісаріатами області списки осіб, які загинули та померли на території області в період 1941-1945 років. А також хроніка визволення населених пунктів та залізничних станцій області. Доповнюють експозицію виставки документальні публікацій науковців про Тернопільщину періоду ІІ світової війні. У боротьбі проти нацизму майже сім мільйонів українських солдат воювали в семи арміях – Червоній армії, УПА, Війську польському, Французьких, Британських, Канадських збройних силах та армії США. Банерна виставка «Українська Повстанська Армія. Тернопільщина» ознайомитись з архівними матеріалами, що висвітлюють національно-визвольну боротьбу вояків Української Повстанської Армії.
Боротьба за незалежність рідної землі не завершилась. Вже четвертий рік наші герої захищають незалежність, територіальну цілісність нашої держави на сході України. Серед них зараз перебуває і наш колега, головний спеціаліст Ігор Крочак. Світлини, зроблені Ігорем за час, коли він займався волонтерською роботою, і зараз, коли він перебуває на сході, експонуються на виставці. У ці дні важливо нагадати про непересічну роль українців у перемозі у Другій світовій війні, висловити повагу всім борцям проти нацизму, увічнити пам’ять про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у ці роки. А також засвідчити свою повагу учасникам заходів із забезпечення національної безпеки та стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій і Луганській областях та завжди пам’ятати усіх, хто віддав власне життя за мирне небо над Україною.
Запрошуємо усіх переглянути експозицію виставки.
На початок
На початок