7 травня 2015 р.
7 травня 2015 року о 12.00 у читальному залі Центрального державного архіву громадських об’єднань України (вул. Кутузова, 8, 1 поверх, м. Київ) відбулася урочиста церемонія відкриття виставки документів Національного архівного фонду України, присвяченої 70-й річниці Перемоги над нацизмом в Європі "Україна: шлях до Перемоги".
В урочистій церемонії відкриття виставки взяли участь Віктор Єленський, заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності, Гія Гецадзе, заступник Міністра юстиції України, Ігор Бондарчук, заступник Голови Державної архівної служби України, Петро Цибенко, Голова Ради організації ветеранів України, Володимир Римар, Голова Комісії у справах колишніх партизанів Великої Вітчизняної війни1941–1945 років при Верховній Раді України, Аргіта Даудзе, Надзвичайний і Повноважний Посол Латвійської Республіки в Україні, Дірк Лехельт, керівник відділу культури, освіти і меншин Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні та його заступник Даніель Ліснер, Давид Лупул, консул Посольства Канади в Україні, Антал Суроми, радник Посольства Угорщини в Україні, Юрій Колесов радник Посольства Республіки Білорусь в Україні, відповідальні працівники Мін’юсту, Укрдержархіву, Держкомветеранів, Держкомтелебачення, директори та відповідальні працівники державних архівних установ, представники громадськості, ЗМІ.
Ігор Бондарчук, зачитав вітальний лист від імені Надзвичайного і Повноважного Посла Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в Україні Саймона Сміта, у якому пан Посол відмітив, що "… я не можу особисто бути присутнім сьогодні на відкритті. Проте я щиро вітаю цю важливу подію та відзначаю зусилля тих, хто був залучений до створення цієї виставки. Приємно, що нові свідчення внеску українців у боротьбу проти нацизму в Європі відкриваються зараз для широкого доступу. Ці документи будуть постійним нагадуванням про ціну, яку усі нації заплатили за мир".
Давид Лупул, у своєму виступі акцентував увагу на внеску канадців українського походження у боротьбу проти нацизму, їх участь у русі Опору в окупованих країнах Європи.
Дірк Лехельт, відмітив внесок у перемогу над нацизмом українців та значення цієї виставки архівних документів у переосмислення подій Другої світової війни, руйнування радянських історичних міфів навколо складних сторінок минулого. У такому ж контексті прозвучав виступ Аргіти Даудзе, яка відмітила, що латиський та український народи об’єднуються спільні сторінки минулого.
Про вшанування пам’яті кожного, хто боровся з нацизмом, вдячність ветеранам та учасникам Другої світової війни від усього українського народу говорили Віктор Єленський, Гія Гецадзе та Петро Цибенко.
Усі виступаючи зазначали, що громадяни України мають знати правду про минуле для того, щоб бути впевненими у своєму майбутньому.
Експозицію виставки підготовлено спільними зусиллями Центрального держав-ного архіву громадських об’єднань України, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного, Центрального державного архіву зарубіжної україніки, Галузевого державного архіву Міністерства внутрішніх справ України.
Основна частина експозиції представлена невідомими широкому загалу джерелами, що зберігаються в державних архівах України і розкривають особливості війни на території України, відтворюють боротьбу українського народу за визволення нашої держави та його участь у звільненні країн Європи від нацизму, зокрема у складі партизанських з’єднань і загонів, що діяли на території Польщі, Чехословаччини, Угорщини, Румунії, Франції, Німеччини, а також участь представників української діаспори з Канади у складі союзницьких військ.
Відвідувачі виставки мали змогу ознайомитися з документами архівно-слідчих справ громадян, репресованих радянською владою на початку війни та після звільнення території України від нацистських окупантів.
Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу
Copyright © 2024 - Державна архівна служба України
Всі права застережені
Вебмайстер: webmaster@arch.gov.ua