19 листопада 2010 р.
Відбулося чергове засідання Редакційно-видавничої ради, на якому було розглянуто і рекомендовано до друку довідник "Архівні установи України. Т. 2: Національна академія наук України, музеї, бібліотеки, засоби масової інформації" (відповідальний виконавець – Артамонова С. С.).
18 листопада 2010 р.
Відбулося засідання Методичної комісії, на якому було розглянуто проект методичних рекомендацій "Вимоги до підготовки довідкових архівно-археографічних видань" (відповідальний виконавець – Романовський Р. В.).
18 листопада 2010 р.
Відбувся семінар-нарада з підготовки термінологічного словника: українсько-англійського та англо-українського, на якому було обговорено архівознавчий та документознавчий блоки реєстру термінів.
10 листопада
Відбулося чергове засідання вченої ради інституту, на якому було схвалено та рекомендовано до друку монографію І. Б. Матяш "Архівознавство: теоретичні засади та прикладні аспекти" і ХVIII том щорічника "Студії з архівної справи та документознавства".
28 жовтня
О 14:00 в конференц-залі комплексу споруд центральних державних архівів по вул. Солом’янська, 24 відбувся науково-практичний семінар на тему "Архівна україніка: пошук, реєстрація та комплектування архівів", організований Держкомархівом спільно з Центральним державним архівом зарубіжної україніки та Українським науково-дослідним інститутом архівної справи та документознавства на виконання Указу Президента України від 13.10.2006 № 875/2006 «Про Національну концепцію співпраці із закордонними українцями» та Державної програми співпраці із закордонними українцями на період до 2010 року.
Участь у семінарі взяли директори центральних державних архівних установ України, представники Міністерства закордонних справ України, Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України, Інституту дослідження української діаспори Національного університету "Острозька академія", Наукової бібліотеки Національного університету "Києво-Могилянська академія", Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В.Вернадського, Бібліотеки імені О. Ольжича.
Під час семінару відбулося підписання меморандуму про співпрацю між ЦДАЗУ і Науковою бібліотекою Національного університету "Києво-Могилянська академія" та угоди між ЦДАЗУ і Фундацією імені О. Ольжича про передачу на постійне зберігання до ЦДАЗУ бібліотечної та архівної колекції "Бібліотека імені О. Ольжича".
12 жовтня
Відбулося засідання Нормативно-методичної комісії Держкомархіву, на якому було розглянуто і схвалено проект методичних рекомендацій "Описування та організація зберігання електронних інформаційних ресурсів органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організцій" (відповідальний виконавець - Котанюк Ю. С.); проект галузевого стандарту "Метадані архівного електронного документа. Опис структури та зміст" (відповідальний виконавець - Марченко П. М.) схвалено з викладенням теми стандарту у наступній редакції - "Метадані архівного електронного документа: структура та зміст".
Комісія також розглянула і повернула на доопрацювання проект методичних рекомендацій "Відбір на постійне зберігання аудіовізуальних документів" (відповідальний виконавець - Селіверстова К. Т.). Проект методичних рекомендацій "Контроль наявності, стану і руху архівних документів та уточнення облікових документів в архівних установах України" рекомендовано передати керівникам державних архівних установ для ознайомлення і доопрацювати з врахуванням їх пропозицій і зауважень.
4 жовтня
Колектив інституту щиро вітає з 25-річчям старшого наукового співробітника відділу архівознавства Марину Вікторівну Ковтун і зичить їй щасливої долі, цікавих творчих пошуків, значних наукових досягнень та здійснення найзаповітніших мрій.
28 вересня
Відбулось чергове засідання вченої ради інституту, на якому заслухано звіт про підсумки роботи інституту за 1-й – 3-й квартали 2010 р., інформацію про хід виконання науково-дослідних тем "Документознавство" для вузівської підготовки фахівців зі спеціальностей "Архівознавство" та "Документознавство та інформаційна діяльність. Навчальний посібник", "Визначення мікробіологічного стану повітря в боксах і сховищах ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного", "Реєстр розсекречених архівних фондів України (фонди, розсекречені у 2004–2010 рр.). Міжархівний довідник" та обговорено інші питання наукової роботи інституту
27 вересня 2010
Відбулося засідання Методичної комісії Інституту, на якій було обговорено та схвалено проект Інструкції про порядок відбору та передавання секретних документів на архівне зберігання (доповідач ? В. П. Ворожко, старший науковий співробітник відділу архівознавства); проект методичних рекомендацій "Конвертування електронних документів для постійного зберігання в архіві" (доповідач ? П. М. Марченко, старший науковий співробітник відділу фізико-хімічних та біологічних досліджень); проект Методичних рекомендацій "Страхування документів НАФ їх власниками або уповноваженими ними юридичними чи фізичними особами" (доповідач ? С. Г. Кулешов, завідувач відділу документознавства, співдоповідач – Л. Ф. Приходько, завідувач відділу архівознавства).
25 вересня
Відбулося засідання Методичної комісії Інституту, на якому обговорено та схвалено (з урахуванням пропозицій і зауважень) проекти методичних рекомендацій "Відбір на постійне зберігання аудіовізуальних документів" (відповідальний виконавець – Селіверстова К. Т.) та "Описування та організація зберігання інформаційних ресурсів органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій" (відповідальний виконавець Ковтанюк Ю. С.) та галузевого стандарту "Мета дані архівного електронного документа" (відповідальний виконавець – Марченко П. М.), після доопрацювання. Прийнято рішення про направлення розглянутих проектів на розгляд НМК ДКАУ.
22 вересня
Наказом Державного комітету архівів України від 22 вересня 2010 р. № 140-к кандидата історичних наук Гараніна Олександра Яковича призначено директором Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства.
Сьогодні виповнюється 60 років завідувачу відділу документознавства Інституту, доктору історичних наук, професору Сергію Георгійовичу Кулешову. З науковою і викладацькою діяльністю Сергія Георгійовича багато в чому пов’язано становлення документознавства в Україні як самостійної наукової дисципліни. Він увійшов в історію сучасної української науки різноаспектними документознавчими дослідженнями, які стали хрестоматійним джерелом посилань і цитувань для фахівців. Вагомий внесок Сергій Георгійович зробив у підготовку і виховання нового покоління учених. Є всі підстави вважати, що сформувалася наукова школа С. Г. Кулешова – співдружність людей, об’єднаних ідеями, методиками свого лідера, зайнятими пошуком нових фактів, висуненням нових гіпотез, концепцій, теорій. Колектив Інституту щиро вітає ювіляра із знаменною датою та зичить йому щастя, любові, здоров’я, сил і невичерпної наснаги, оптимізму, невтомного творчого пошуку і втілення нових цікавих ідей! Нехай доля буде прихильною до Вас, шановний Сергію Георгійовичу, а на життєвій дорозі зустрічаються лише красиві душею, світлі та розумні люди. Щасти Вам! | |
До ювілею колеги колектив Інституту підготував біобібліографічний покажчик "Сергій Кулешов: учений-документознавець. До 60-річчя від дня народження" (Серія : Історія архівної справи:спогади, дослідження, джерела ; вип. 9) |
21 серпня 2009 р.
З 18 по 21 серпня 2009 р. Інститут у складі Державного комітету архівів України брав участь у VІ Київській міжнародній книжковій виставці-ярмарку, яка проходила у Міжнародному виставковому центрі (м. Київ, Броварський проспект, 15).
Інститут представив на виставці видання, що вийшли друком за останні п’ять років: "Українську архівну енциклопедію", спеціальні довідники із серії "Архівні зібрання Україні", навчальні посібники та підручники з архівознавства, періодичні та продовжувані видання.
Серед документальних публікацій слід окремо відзначити спільний проект українських та канадських науковців-архівістів - довідник "Архівна україніка в Канаді", виданий за сприяння Канадського інституту українських студій Альбертського університету. Довідник є першим комплексним виданням про документи української культурної спадщини та пов'язані з історією України і українців документи іноземного походження (архівну україніку), що зберігаються за межами України. Фонди українських установ і організацій в Канаді та фонди особового походження, відомості про які подано у довіднику, є важливим джерелом до історії України, історії української еміграції та зарубіжного українства.
22 липня 2010 р.
Відбулось чергове засідання вченої ради інституту, на якому заслухано звіт про діяльність спеціалізованої вченої ради К. 23.864.01, обговорено концепцію проведення термінологічних семінарів в рамках виконання науково-дослідної теми "Архівна термінологія: українсько-англійський та англійсько-український словник", рекомендовано до друку монографію В. Солодової "Історія формування документальних колекцій одеських музеїв" та серійних видань інституту: "Історія архівної справи: спогади, дослідження, джерела", "Архівні та бібліографічні джерела історичної думки"
19 липня 2010 р.
Відбулося чергове засідання дирекції інституту, на якому було обговорено підсумки науково-дослідної, видавничої та організаційної роботи УНДІАСД за перше півріччя 2010 р., розглянуто питання про роботу аспірантури у 2009/2010 навчальному році та оголошення прийому до аспірантури на 2010/2011 навчальний рік, низку організаційних питань видавничої роботи інституту
1 липня 2010 р.
Рішенням ВАК України завідувачці відділу архівознавства УНДІАСД кандидату історичних наук Л. Ф. Приходько присвоєно наукове звання старшого наукового співробітника. Колектив інституту вітає Людмилу Федорівну з присвоєнням наукового звання та бажає подальших творчих успіхів
1 липня 2010 р.
В рамках семінару-наради уповноважених Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України і мистецтвознавців-контролерів за участю представників зацікавлених органів виконавчої влади відбулося обговорення проблем створення інтегрованої міжвідомчої системи "Класифікаційна довідкова система "Культурні цінності України". У нараді взяли участь працівники міністерства культури і туризму України, Міністерства закордонних справ, Міністерства внутрішніх справ, Державної митної служби, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Академії митної служби, Національної академії керівних кадрів культури і мистецтва, Інституту історії України НАН України та інших установ і відомств. Архівні установи були представлені Українським науково-дослідним інститутом архівної справи та документознавства (Л. Андрієвська), Центральним державним архівом зарубіжної україніки (В. Берковський), Центральним державним архівом-музеєм літератури і мистецтва (Л. Скрипка). Відкрив нараду Голова служби контролю за переміщенням культурних цінностей Ю. Савчук. Завідувачка сектору контролю за вивезенням та ввезенням культурних цінностей О. Юрченко-Микита презентувала проект класифікаційної довідкової системи. Зауваження та пропозиції до проекту висловили завідувачка кафедри Академії митної служби, професор О. Калашникова, заступник начальника Регіональної інформаційної митниці О. Ніколайчук, заступник начальника відділу Департаменту карного розшуку МВС С. Литвинов, керівник регіональної служби контролю в Одеській області С. Косогой та ін. Представники архівних установ взяли участь в дискусії та надали свої пропозиції в робочому порядку.
30 червня 2010 р.
Відбулося засідання Методичної комісії Інституту, на якому обговорено та схвалено (з урахуванням пропозицій і зауважень) перші редакції методичних рекомендацій "Контроль наявності, стану і руху архівних документів та уточнення облікових документів у державних архівах України" (відповідальний виконавець - Христова Н. М.) та "Описування та організація зберігання інформаційних ресурсів органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій" (відповідальний виконавець - Ковтанюк Ю. С.). Першу редакцію методичних рекомендацій "Основні правила конвертування електронних документів для постійного зберігання в архіві" (відповідальний виконавець – Марченко П. М.) відправлено на доопрацювання.
30 червня 2010 р.
Відбулося чергове засідання ЦЕПК Держкомархіву, на якому розглянуто та схвалено проект Переліку типових документів, що створюються в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших підприємств, установ та організацій, із зазначенням строків зберігання документів (відповідальний виконавець – Кулешов С. Г.).
16 червня 2010 р.
У Національній історичній бібліотеці України відбулося відкриття виставки "Україна першої половини XVII ст. на картах Гійома Левассера-де-Боплана", присвяченої Дню конституції України та 100-річчю від дня видання в Росії перших карт України XVII ст. інженера Боплана. Виставку організовано за підтримки Посольства Російської Федерації в Україні, Всеукраїнської громадської наукової організації "Українська Академія русистики, Фонду "Президентский центр Б. Н. Єльцина", Представництва Росзарубіжцентру в Україні, Національної історичної бібліотеки України.
Виставка є продовженням спільного видавничого проекту "Історія України в історичних дослідженнях, документах та спогадах сучасників".
У заході взяли участь представники Російського посольства, науковціУкраїни та Росії, бібліотечні працівники, журналісти, депутати Верховної Ради України. УНДІАСД представили – канд. іст. наук, директор І. М. Мага та канд. пед. наук, ст. наук. співробітник сектора науково-технічної інформації С. С. Артамонова.
На відкритті виставки виступив кандидат історичних наук О. О. Олейніков, який зробив вагомий внесок у дослідження та видання картографічної спадщини Г. Л. де Боплана, оприлюднив 20 оригінальних карт Боплана. Він відзначив, що Боплана, француза за походженням, можна назвати родоначальником української картографії. Наочно це було показано й на організованій бібліотекою книжковій виставці.
На відкритті виставки виступили також академік П. П. Толочко, радник президента України Ю. П. Богуцький, журналіст О. Бузина. Виступаючі відзначали велике значення проведених досліджень карт Боплана О. О. Олейніковим, який не тільки дослідив, але й зробив їх переклад та з допомогю комп’ютерної техніки осучаснив їх. При цьому зумів зробити так, що вони не втратили свого оригінального вигляду.
10 червня 2010 р.
У Верховній Раді України відбулися парламентські слухання на тему: "Запровадження 12-річної загальної середньої освіти в Україні: проблеми та шляхи їх подолання".
У слуханнях взяли участь представники відповідних міністерств і відомств, Національної академії наук України і Академії педагогічних наук України, громадських організацій, керівники місцевих органів влади, ректори вищих навчальних закладів, директори шкіл, вчителі. Від Державного комітету архівів України у засіданні взяли участь директор ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного Н. О. Топішко, директор УНДІАСД І. М. Мага, директор ЦДАЗУ Г. В. Берковський.
Головуючий на засіданні Перший заступник Голови Верховної Ради України Адам Мартинюк відзначив, що проблема, запропонована до обговорення на парламентських слуханнях, є надзвичайно важливою для нашого суспільства. Він також підкреслив, що від цієї розмови, від пропозицій, на основі яких потім Верховною Радою будуть прийняті рекомендації, буде залежати її вирішення "практично доля кожної сім?ї, бо так чи інакше майже кожна наша сім?я, чи то ще діти вчаться, чи вже онуки вчаться, але має до цього безпосереднє відношення".
У своїй доповіді міністр освіти і науки України Дмитро Табачник зазначив, що перехід на 12-річний термін навчання визначений статтею 12 Закону "Про загальну середню освіту". Концептуальні засади 12-річної освіти розроблялися і ухвалювалися в роки стрімкого економічного зростання країни, коли держава мала найвищі темпи розвитку в Європі, а деякі роки - і в світі. Економічної кризи ніхто не прогнозував. Зараз реалії свідчать, що Україна замикає першу сотню країн світу за рівнем використання інформаційно-комунікаційних технологій.
Учасники парламентських слухань висловили свої думки стосовно переходу на 12-річний термін навчання. Обговорювалися також питання вищої школи, для якої надзвичайно актуальною залишається проблема якості вищої освіти, забезпечення конкурентоспроможності випускників, що випливає з поліпшення діяльності середньої школи.
На думку учасників засідання, успіх запровадження 12-річної системи навчання можна забезпечити за умови: інноваційних змін педагогічних технологій на кожному щаблі навчання; суттєвого поліпшення матеріальної бази навчально-виховного процесу, зокрема, для проведення індивідуальних лабораторних практичних занять; вирішення комплексу кадрових проблем, розробки та реалізації масштабного загальнодержавного проекту "Вчительські кадри", у тому числі, молоді педагоги; формування престижу вчительських династій.
9 червня 2010 р.
Вітаємо архівну спільноту з Міжнародним днем архівів!
Рішення відзначати Міжнародний день архівів 9 червня – у день, коли 1948 р. рішенням ЮНЕСКО (м. Париж, Франція) створено Міжнародну раду архівів, було прийнято у листопаді 2007 р. членами Генеральної асамблеї МРА (м. Квебек, Канада). Святкування першого Міжнародного дня архівів співпало з відзначенням 60-річчя створення цієї міжнародної організації архівістів. Міжнародна рада архівів сподівається, що відзначення 9 червня Міжнародного дня архівів сприятиме поглибленню співробітництва та консолідації архівістів світу.
8 червня 2010 р.
Співробітники Інституту взяли участь у відкритті фотодокументальної виставки "Небо на все життя...", присвяченої 90-річчю від дня народження тричі Героя Радянського Союзу, маршала авіації Івана Микитовича Кожедуба, яка експонується у приміщенні Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного. В експозиції виставки вперше на Україні представлені документи українських та російських архівів, що ілюструють життя та діяльність уроженця Сумської області – славетного льотчика І. М. Кожедуба. Після відкриття виставки демонструвався документальний фільм "Служу Родине" (1982 р., Київнаучфільм) із фондів Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного, який висвітлює становлення І. М. Кожедуба як льотчика-винищувача, його нелегкий бойовий шлях у роки війни.
3 червня 2010 р.
Співробітники Інституту взяли участь у заході Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного. Почесний член Всеукраїнського жіночого товариства ім. Олени Теліги Ярослава Плав'юк (Канада) урочисто передала на постійне зберігання до Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного грамплатівки із записами творів у виконанні хору "Україна" (Монреаль, 1959 р.) під керуванням українського диригента Н. Городовенка.
3 червня 2010 р.
У Посольстві України у Канаді (м. Оттава, Канада) відбулася презентація довідника "Архівна україніка в Канаді", спільного видання Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства і Канадського інституту українських студій Альбертського університету. Доповідь представила автор проекту – Перший заступник Голови Державного комітету архівів України, проф. І. Б. Матяш.
31 травня 2010 р.
Набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2010 р. № 376 "Питання Державного комітету з питань науково-технічного та інноваційного розвитку".
28 травня 2010 р.
Інститут державного управління (Київський національний університет культури і мистецтв) провів Четвертий міжнародний науково-теоретичний семінар "Термінологія документознавства та суміжних галузей знань". На семінарі з доповідями виступили науковці Інституту: к. і. н. І. М. Мага, директор ("Розширення лексикону архівознавства, або Про інтервенцію зарубіжних термінів"); проф. С. Г. Кулешов, завідувач відділу документознавства ("Поняття "управлінська документація" в контексті перероблення Державного класифікатора управлінської документації"); к. і. н. Н. М. Христова, пров. науковий співробітник ("Термінологія архівознавства: візія практика і теоретика"); к. п. н., Селіверстова К. Т., ст. науковий співробітник ("Формування НАФ": уточнення змісту поняття та його місця в системі архівних технологій"). У рамках семінару було проведено презентацію монографій к. і. н. В. В. Бездрабко, директора Інституту державного управління "Документознавство в Україні: інституціоналізація та сучасний розвиток" (К., 2009) та "Історіографічні ескізи з документознавства, або персональний текст про персональні тексти" (К., 2010).
27 травня 2010 р.
Відмітив 70-річчя від дня заснування Державний архів Рівненської області. Урочистості проходили у Залі камерної та органної музики Рівненської обласної філармонії. З вітальним словом до присутніх звернувся директор Державного архіву Рівненської області, заслужений працівник культури України М. І. Григорук.
Від Державного комітету архівів України з привітанням виступила заступник Голови Комітету О. В. Музичук. Працівників архіву вітали також Генеральний Консул Республіки Польща в м. Луцьку Рафал Плевінський, заступники голови Рівненської обласної державної адміністрації А. О. Лавренчук і В. І. Крока; заступник голови Рівненського міськвиконкому С. М. Власик; від імені архієпископа Рівненського і Острозького Української Православної церкви Варфоломія – секретар єпархіального управління отець Іоанн; народний депутат України П. Г. Сулковський; директори центральних та обласних державних архівів.
Від імені колективу УНДІАСД колектив архіву привітала директор Інституту І. М. Мага, яка відзначила багаторічну співпрацю архіву та інституту з підготовки архівних видань, а саме – міжархівних довідників "Архівні установи України. Т. 1" (2005), "Реєстр розсекречених архівних фондів України. Т. 2, кн. 2" (2005), "Українські архівісти XIX–XX ст." (2007), "Зведений каталог метричних книг, що зберігаються в державних архівах України. Т. 2)" (2009); "Української архівної енциклопедії" (2008) та інших видань, а також висловила впевненість, що співробітництво між установами стане ще динамічнішим, набуде нового імпульсу та плідного продовження. І. М. Мага побажала колегам нових звершень на архівній ниві, особистого добра і щастя, міцного здоров’я і добробуту.
20-23 травня 2010 р.
У м. Одесі відбулася щорічна 11-та Загальна конференція Євро-Азійського регіонального відділення (ЄВРАЗІКА) Міжнародної ради архівів (МРА), Консультативна рада керівників державних архівних служб держав-учасниць СНД та міжнародні наукові конференції: "Спільна архівна спадщина та національні архівні фонди", "Електронний документообіг та електронні архіви". Організатори - Державний комітет архівів України та Державний архів Одеської області. Міжнародні заходи проводилися за підтримки Одеської обласної державної адміністрації.
Проведення зазначених міжнародних заходів в Україні передбачено дорученням Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2010 року № 6091/1/1-10 та Планом роботи відділення на 2008-2010 роки, який затверджено рішенням 9-ї Загальної конференції ЕВРАЗІКИ 4 червня 2008 року в м. Москві.
Регіональне відділення МРА (ЄВРАЗІКА), членами якого є Держкомархів України (категорія "А") та Український науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства (категорія "В") створено відповідно до вимог статті 53 Уставу МРА та на підставі рішення XIV сесії Генеральної асамблеї МРА (Севілья, 25 вересня 2000 року).
Головні цілі регіонального відділення: встановлення, підтримка та розвиток зв'язків між національними архівними службами регіону, а також між установами та організаціями, зайнятими в сфері збереження, використання та управління архівними документами; підтримка заходів зі збереження та захисту архівної спадщини регіону, розширення доступу до архівів регіону, підготовка та розповсюдження інформаційних матеріалів про їх фонди та стимулювання використання архівних документів; покращення професійної підготовки архівістів регіону.
Загальні конференції ЕВРАЗІКИ проводяться щороку, участь у них беруть члени регіонального відділення та наглядачі.
Цього року у щорічній 11-й Загальній конференції ЕВРАЗІКИ, Консультативній раді та міжнародних конференціях взяли участь: представник Виконкому СНД Аскольський О. М., керівники архівних служб та відповідальні працівники державних архівних установ Азербайджану (керівник делегації - начальник Національного архівного управління Пашаєв А. А. огли), Вірменії (керівник делегації - директор Національного архіву Вірабян А. С.), Білорусі (керівник делегації - директор Департаменту з архівів та діловодства Міністерства юстиції Адамушко В. І.), Грузії (керівник делегації - заступник директора Національного архіву Грузії Чежия Г. С.), Казахстану (керівник делегації - Голова Комітету інформації та архівів Міністерства зв'язку та інформації Берсебаєв Б. Т.), Латвії (директор Генеральної дирекції державних архівів Шталс В. Е.), Російської Федерації (керівник делегації - заступник керівника Федерального архівного агентства Тарасов В. П., почесний гість Козлов В. П.), Узбекистану (Генеральний директор Агентства "Узархів" при Кабінеті Міністрів Абдуллаєв А. Х.), України (керівник делегації - Голова Державного комітету архівів України Гінзбург О. П.).
Склад української делегації: перший заступник Голови Держкомархіву України Матяш І. Б. ("Общее архивное наследие и национальные архивные фонды"), заступники Голови Держкомархіву України Прись Т. П., Музичук О. В. ("Электронный документооборот и электронные архивы - опыт Украины"), директор ЦДАВО України Маковська Н. В., директор УНДІАСД Мага І. М., директор ЦДЕА України Лавренюк А. Г., директор ЦДАЗУ Берковський В. Г., директор ЦДНТА України Семенов Є. В., начальник Управління інформації та міжнародного співробітництва Держкомархіву України Прилепішева Ю. А., почесний гість Новохатський К. Є.
У рамках міжнародних заходів відбулося підписання Меморандуму про співробітництво між Державним комітетом архівів України та Національним архівним управлінням Азербайджанської Республіки, Меморандуму про співробітництво між Державним комітетом архівів України і Національним архівом Грузії, Угоди про співробітництво між Державним комітетом архівів України та Міністерством зв'язку та інформації Республіки Казахстан.
18 травня 2010 р.
Відбулося засідання Нормативно-методичної комісії Держкомархівів України, на якому розглянуто і схвалено проект науково-методичного посібника "Експертиза цінності управлінських документів: історія, теорія, методика" (виконавці – Селіверстова К. Т., Сельченкова С. В.); розглянуто також проект Галузевого стандарту "Метадані архівного електронного документа. Описування структури та змісту даних" (виконавці – Марченко П. М., Ковтанюк Ю. С.), який подавався на обговорення з метою ознайомлення членів комісії перед винесенням проекту Галузевого стандарту на зовнішнє рецензування.
17 травня 2010 р.
Харківська правозахисна група за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" у малому конференц-залі НАН України провела Круглий стіл на тему "Правове регулювання і практика доступу до архівних документів. Проблемні питання".
З вітанням та вступним словом до учасників Круглого столу звернувся співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров.
З доповідями виступили: Ігор Усенко, к. ю. н., зав. відділу Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАНУ ("Проблеми законодавчого забезпечення і практики доступу до архівних документів"); Євген Захаров ("Принципи законодавства про свободу інформації та доступ до архівів"); Оксана Нестеренко, к. ю. н., викладач Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого ("Існуючі законопроекти щодо свободи інформації і доступ до архівних документів"); Леся Матвійчук, аспірантка юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка ("Колізія між правом доступу до архівних документів та правом на приватність").
В обговоренні доповідей та загальній дискусії взяли участь: Тетяна Прись (заст. Голови Держкомархівів України); д. і. н. Сергій Білокінь, д. і. н. Юрій Шаповал (Інститут історії НАНУ); д. і. н. Георгій Папакін (Інститут національної памяті НАНУ); д. і. н. Володимир Сергійчук (Центр українознавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка); к. і. н. Ірина Мага (УНДІАСД); Олександр Лошицький (Галузевий державний архів СБУ); Євген Новохатський (Національна бібліотека України ім. В. І. Вернадського); Євген Ромінський (Інститут держави і права ім. В. М. Корецького НАНУ) та інші учасники Круглого столу.
17 травня 2010 р.
Співробітники Інституту взяли участь у відкритті ювілейної тематичної виставки архівних документів та матеріалів з фондів центральних державних архівів, Держархіву Чернігівської області, архіву Національного академічного театру ім. І. Франка, присвяченої 110-й річниці від дня народження видатного українського актора театру та кіно Миколи Яковченка, яка представлена у Національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка.
Після відкриття виставки розпочався літературно-мистецький вечір-дійство "Український Чаплін. Життя після життя", присвячений пам'яті Миколи Яковченка, у якому взяли участь провідні українські театральні актори, народні артисти України Галина Яблонська, Лесь Задніпровський, Остап Ступка, Євген Шах, заслужені артисти України Борис Харитонов, Олексій Паламаренко, Назар Задніпровський, Галина Семененко, Юрій Розстальний, артист театру Олександр Печериця, квартет "ЯВІР", камерний оркестр театру, члени журі та лауреати ІІ Всеукраїнського відкритого конкурсу акторської майстерності імені Миколи Яковченка.
11 травня
Відбулося чергове засідання вченої ради інституту, на якому було обговорено: проект "Концепції перероблення структури та змісту Державного класифікатора управлінської документації (ДКУД)" (відповідальний виконавець С. Г. Кулешов) та першу редакцію реєстру термінів до українсько-аглійського словника "Архівна термінологія" (відповідальний виконавець К. Т. Селіверстова). Вчена рада також розглянула питання щодо присвоєння наукового звання старшого наукового співробітника за спеціальністю 07.00.06 – історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни Приходько Людмилі Федорівні, завідувачці відділу архівознавства, та звернулась до ВАК України з відповідним клопотанням.
28 квітня 2010 р.
У Національній академії державного управління при Президентові України проведено День електронного урядування - 2010, у рамках якого відбулася науково-практична конференція "Впровадження електронного урядування як необхідна умова реформування державного управління", присвячена Всесвітньому дню телекомунікацій та інформаційного суспільства. У роботі конференції взяли участь: від Держкомархіву України – Музичук О. В., Сельченкова С. В., Забенько Ю. І., Гриневич В. В.; від Інституту – Мага І. М., Ковтанюк Ю. С.; від Центрального державного електронного архіву України – Лавренюк А. Г., Ус О. М., Кручініна Т. Г.
Крім пленарного засідання, відбулися засідання 6-ти робочих груп за наступною тематикою: "Електронне урядування на центральному рівні", "Електронне урядування на регіональному та місцевому рівні", "Галузеве електронне урядування", "Електронна освіта", "Захист інформації в умовах електронного урядування", "Електронний парламент і електронна демократія".
Серед матеріалів з тематики конференції учасникам було запропоновано видання "Стан та проблеми впровадження електронного урядування в центральних і місцевих органах виконавчої влади України / Інформаційно-аналітичні матеріали до "Дня електронного урядування-2010", підготовлене Національною академією державного управління при Президентові України, Управлінням стратегії розвитку інформаційних ресурсів та технологій, Секретаріатом Кабінету Міністрів України за підтримки Головного управління державної служби України, в якому вміщено інформацію про підготовку УНДІАСД Галузевого стандарту "Метадані архівного електронного документа. Описування структури та змісту даних" та опрацювання ряду методичних рекомендацій щодо правил конвертування електронних документів для постійного зберігання в архіві, порядку приймання-передавання електронних документів до держархівів (С. 38).
Учасники конференції ознайомилися з виставкою технологій електронного урядування.
27 квітня 2010 р.
Співробітники Інституту взяли участь в урочистому відкритті документальної виставки "Війна і Перемога в історичній пам’яті українського народу", яка експонується у головному корпусі Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років", та роботі Міжнародної наукової конференції "Україна у Другій світовій війні: джерела та інтерпретації", організаторами якої є Міністерство оборони України, Міністерство культури і туризму України, Державний комітет архівів України, Інститут історії України НАН України, Меморіальний комплекс "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років", Національний військово-історичний музей України, Національний університет оборони України, Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова, Молодіжна громадська організація "Київський клуб "Червона зірка".
24 квітня 2010 р.
Співробітники Інституту взяли участь у Всеукраїнському суботнику з благоустрою територій, з метою належної підготовки території комплексу споруд центральних державних архівних установ України до свята Дня Перемоги.
19 квітня 2010 р.
Посольство Канади в Україні, Державний комітет архівів України, Український науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства у приміщенні Посольства Канади в Україні провели презентацію довідника "Архівна україніка в Канаді". Комплексний довідник про документи української культурної спадщини та пов’язані з історією України і українців документи іноземного походження (архівну україніку), що відклалися у архівах, архівах-музеях та бібліотеках Канади (державних, громадських, приватних), вийшов уперше і є результатом ефективної співпраці канадських та українських науковців, зокрема, Канадського інституту українських студій та Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства Державного комітету архівів України.
З вітальним словом та промовою до присутніх звернувся Посол Канади в Україні Й. В. Ж. Даніель Карон.
Перший заступник Голови Державного комітету архівів України І. Б. Матяш (керівник проекту) представила довідник, розповіла про роботу Інституту з його укладання, висловила подяку співробітникам Інституту, силами яких підготовлено це видання, а також канадським колегам за сприяння у підготовці довідника та консультації.
Виступили також директор Інституту І. М. Мага, перший проректор Дипломатичної академії при МЗС України В. Г. Ціватий, в. о. зав. кафедри історії та культурології Гуманітарного інституту Національного авіаційного університету І. І. Тюрменко, директор Центрального державного архіву зарубіжної україніки В. Г. Берковський.
Увазі гостей було запропоновано однойменну документально-книжкову виставку.
12 квітня 2010 р.
У Національному авіаційному університеті відбулася Міжнародна науково-практична конференція "Полікультуротворча діяльність - 2010", підготовлена Гуманітарним інститутом НАУ. З вітальним словом до присутніх звернулися директор Гуманітарного інституту Артур Гудманян, в. о. завідувача кафедри історії та культурології Ірина Тюрменко, заст. директора з наукової роботи Інституту міжнародних відносин Ігор Жалоба.
Свої наукові доповіді представили: генеральний секретар Австрійського пан-європейського клубу Рейнхард Ключек ("The paneuropean approach for a united Europe"), проф. румунського університету "Стефана чел Маре" Олімпія Мітрік ("Old Printings Edited in Ukraine (XVII–XVIII centuries), Present in the Important Bibliophile Collections in Suceava County (Romania)"), проректор з наукової роботи Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка Володимир Дятлов ("Нове середньовіччя: інтелектуальний міф в культурно-цивілізаційному просторі ХХ – початку ХХІ ст."), старший науковий співробітник відділу регіональних проблем історії України Інституту історії України НАНУ Руслана Маньковська ("Музей в сучасному соціопросторі: історико-культурологічний аспект"). Від Інституту у пленарному засіданні взяла участь заст. директора з наукової роботи Ганна Волкотруб, яка розповіла про роботу Інституту з підготовки комплексного довідника про документи української культурної спадщини та пов’язані з історією України і українців документи іноземного походження, що відклалися у архівах, архівах-музеях та бібліотеках Канади – "Архівна україніка в Канаді".
7 квітня 2010 р.
На базі Навчально-методичного комплексу Інституту підвищення кваліфікації Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут" відбувся науково-практичний семінар "Електронні документи: від створення до архіву", підготовлений Державним комітетом інформатизації України і Державним комітетом архівів України за підтримки Головного управління державної служби України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Національної академії наук України, Центрального державного електронного архіву України та Українського науково-дослідного інституту архівної справи і документознавства. Під час семінару, що проходив у форматі круглого столу, піднімались нагальні проблеми, пов’язані з питаннями архівного електронного документа, життєвого циклу електронного документа, міжсистемного обміну електронними документами, форматами електронного цифрового підпису, передавання електронних документів на архівне зберігання. В обговорені брали участь Ю. І. Забенько (Держкомархів, модератор), В. В. Мохор (ІССЗЗІ НТТУ "КПІ", голова оргкомітету), О. В. Музичук (Держкомархів), С. В. Дзюба (Держкомінформатизації України), А. Г. Лавренюк (ЦДЕА України), І. М. Мага, Ю. С. Ковтанюк, П. М. Марченко (УНДІАСД). За підсумками роботи круглого столу було прийнято кілька рішень, серед яких найбільш нагальне – розроблення переліку рекомендованих відкритих форматів файлів електронних документів з постійними строками зберігання.
2 квітня 2010 р.
У рубриці "Видання УНДІАСД" опубліковано чергове (11-е) число Бюлетеня Галузевого центру науково-технічної інформації з архівної справи та документознавства, у якому вміщено тематично-хронологічний покажчик нормативно-методичних розробок державних архівних установ України за 2007–2009 рр.
31 березня 2010 р.
Відбулося засідання Вченої ради інституту, на якому були обговорені проекти: плану-проспекту укладання міжархівного довідника "Реєстр розсекречених архівних фондів України (фонди, розсекречені у 2004-2010 рр.)" (відповідальний виконавець С. Л. Зворський) та програми дослідження науково-дослідної теми "Визначення мікробіологічного стану повітря в боксах і сховищах Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. С. Пшеничного" (відповідальний виконавець О. П. Володіна). Було також розглянуто пропозиції щодо персонального складу редакційних колегій наукових видань інституту та питання оптимізації роботи зі здобувачами, що працюють поза аспірантурою.
29 березня 2010 р.
Відбулося засідання Методичної комісії Інституту, на якому обговорено та схвалено з урахуванням пропозицій і зауважень програми досліджень та плани-проспекти науково-методичних тем: "Служби науково-технічної інформації архівних установ: інформаційна, організаторська та науково-методична діяльність" (відповідальний виконавець - А. А. Майстренко, завідувач науково-інформаційного відділу); "Облік документів у державних архівах України" (відповідальний виконавець - О. М. Коваль, ст. науковий співробітник відділу архівознавства); "Вимоги до підготовки довідкових архівно-археографічних видань" (відповідальний виконавець - Р. В. Романовський, завідувач сектора науково-технічної інформації).
3 березня 2010 р.
Відповідно до Наказу Держкомархіву України від 22.03.2007 р., № 37 та листа УНДІАСД від 27.11.2009 р., № 237 станом на 01.03.2010 р. до ДІФ Галузевого центру науково-технічної інформації з архівної справи та документознавства надішли 198 нормативно-методичних розробки центральних та місцевих державних архівів України за 2007–2009 рр., у т. ч. у друкованому вигляді – 135 (217 прим.), електронному – 141.
За 2007 р. центральними та державними архівами областей України було підготовлено 56 нормативно-методичних розробок, у 2008 р. – 67, 2009 р. – 74.
Не здійснювали підготовку нормативно-методичних розробок у вказаний період Державні архіви Житомирської, Львівської областей, м. Севастополя.
1 березня 2010 р.
Відбулося засідання Вченої ради Інституту, на якому затверджено теми: докторської дисертації пошукувача Прилепішевої Ю. А., кандидатських дисертацій аспірантки Лаби О. В., пошукувачів Горевої В. В., Гринишеної О. Н., Ковтанюка Ю. С., Музичук О. В, Слизького А. Ю.; призначено наукових консультантів та керівників; обговорено рецензію на рукопис підручника "Архівознавство" (автор – к. і. н. Мудрак В. І.) та план-проспект навчального посібника "Документознавство" для вузівської підготовки фахівців зі спеціальностей "Архівознавство" та "Документознавство та інформаційна діяльність" (відповідальний виконавець – Кулешов С. Г.).
26-28 лютого 2010 р.
На фото: Степан Мельничук, ректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича (зліва) і Роман Єренюк, директор Центру українсько-канадських студій Манітобського університету (справа) |
У Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича відбулася Перша міжнародна конференція з Канадознавства, підготовлена Центром канадських студій імені Рамона Гнатишина та Центром українсько-канадських студій Манітобського університету. Конференція пройшла під патронатом Степана Мельничука, ректора Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Й. В. Дж. Даніеля Карона, Надзвичайного та Повноважного Посла Канади в Україні, Миколи Федорука, Чернівецького міського голови. У роботі конференції взяли участь науковці з України, Канади, Польщі, Ірландії, Єгипту, Нідерландів, Німеччини, Румунії, Туреччини. Г. К. Волкотруб, заступник директора з наукової роботи Інституту, розповіла про роботу Інституту з укладання довідника "Архівна україніка в Канаді". Учасники конференції переглянули фільм про Рамона Гнатишина, вихідця з України, генерал-губернатора Канади (1990-1995 рр.), ім’я якого носить Центр канадських студій та оглянули університет і місто. |
18 лютого 2010 р.
Відбулося засідання Методичної комісії Інституту, на якому було розглянуто та схвалено, з урахуванням висловлених зауважень, проекти програм досліджень та планів розробок науково-методичних тем: "Контроль наявності, стану і руху архівних документів та уточнення облікових документів у державних архівах України. Методичні рекомендації" (відповідальний виконавець – Христова Н. М.); "Визначення мікробіологічного стану повітря в боксах і сховищах Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного" (відповідальний виконавець – Володіна О. П.); "Порядок відбору на передавання секретних документів на архівне зберігання. Інструкція." (відповідальний виконавець – Ворожко В. П.); "Порядок приймання-передавання електронних документів до держархівів на постійне зберігання. Методичні рекомендації" (відповідальний виконавець – Ковтанюк Ю. С.); Основні правила конвертування електронних документів для постійного зберігання в архіві. Методичні рекомендації (відповідальний виконавець – Марченко П. М.).
18 лютого 2010 р.
Відбулася робоча нарада з питань розроблення технічного завдання для створення електронної версії Центрального фондового каталогу. На засіданні були присутні: від Держкомархіву – Матяш І. Б., Музичук О. В., Віслобоков К. А.; від Інституту – Христова Н. М.; від Центрального державного історичного архіву, м. Київ – Кулеба Г. І.
15 лютого 2010 р.
Відбулося робоче засідання групи розробників нової версії "Основних правил роботи архівних установ", на якому були присутні: перший заступник Голови Держкомархіву України Матяш І. Б., заступники Голови Держкомархіву України Музичук О. В. і Прись Т. П., начальник Управління формування та зберігання НАФ Держкомархіву України Сельченкова С. В., директор Інституту Мага І. М., провідний науковий співробітник Інституту Христова Н. М.
29 січня 2010 р.
Відбулося засідання Методичної комісії Інституту, на якому було розглянуто та обговорено програми досліджень планових тем Інституту: "Страхування документів НАФ їх власниками або уповноваженими ними юридичними чи фізичними особами". Інструкція; "Концепція перероблення структури та змісту Державного класифікатора управлінської документації (ДКУД). Підготовка нової редакції змісту класу 02 "Організаційно-розпорядча документація" ДКУД"; "Розроблення Переліку соціально значущих документів, що мають надходити до архівних установ у разі ліквідації підприємства, установи, організації".
28 січня 2010 р.
Відбулася робоча нарада за участю керівництва і співробітників Інституту та Центрального державного кінофотофоноархіву ім. Г. С. Пшеничного, на якій було обговорено методику розроблення переліку подій, фактів, явищ, які задокументовані аудіовізуальними засобами, у рамках виконання теми "Відбір на постійне зберігання аудіовізуальних документів". Методичні рекомендації (відповідальний виконавець – Селіверстова К. Т.).
22 січня 2010 р.
Станом на 15 січня 2009 р. Галузевий центр науково-технічної інформації з архівної справи та документознавства УНДІАСД отримав 175 нормативно-методичних розробок від центральних та місцевих державних архівів України за 2007–2009 рр., у т. ч. у друкованому вигляді – 101, електронному – 155.
За 2007 р. центральними та місцевими державними архівами України було підготовлено 40 нормативно-методичних розробок, у 2008 р. – 68, у 2009 р. – 67.
Центральний державний історичний архів України у м. Києві та держархіви Житомирської, Львівської областей, міст Києва, Севастополя за період 2007–2009 рр. нормативно-методичних документів не розробляли. Більш повну інформацію про тематику науково-методичних рекомендацій, підготовлених центральними та місцевими держархівами за останні три роки, буде опубліковано у Бюлетені Галузевої служби науково-технічної інформації на сторінці Інституту веб-порталу Держкомархіву.
21 січня 2010 р.
Відбулося засідання Дирекції Інституту, на якому було заслухано та обговорено наступні питання: підготовка науково-дослідних та науково-методичних тем до реєстрації в УкрІНТІ (доповідач – Волкотруб Г. К., співдоповідач – Прокоф’єва Є. М.); посилення контролю за виконанням планових тем (доповідач – Мага І. М.); кадровий резерв на 2010 р. (доповідач – Василевський М. О.); підготовка термінологічного семінару у рамках виконання теми "Архівна термінологія: україно-англійський та англо-український словник" (доповідач – Волкотруб Г. К., співдоповідач – Селіверстова К. Т.); хід роботи над методичними рекомендаціями "Відбір на постійне зберігання аудіовізуальних документів".
12 січня 2010 р.
Відбулося перше засідання робочої групи зі створення інформаційної системи "Центральний фондовий каталог", до складу якої входять директор Інституту, к. і. н. І. М. Мага та провідний науковий співробітник Інституту, к. і. н. Н. М. Христова.
Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу
Copyright © 2025 - Державна архівна служба України
Всі права застережені
Вебмайстер: webmaster@arch.gov.ua